O autorze
Jestem ekspertem Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego i Fundacji Amicus Europae,. Zastanawiam się czy kultura Zachodu i świata islamu są w stanie pokojowo współistnieć. Podejmuję się tego, czym orientalista zajmować się powinien – przybliżam Polakom Azję, a przynajmniej tę jej część, którą sam mam przyjemność poznawać. JakubGGajda@

Wybory w Iranie: wszystko wskazuje na duchownego - reformistę

Napięcie przed wyborami prezydenckimi w Iranie rośnie. Już jutro kilkadziesiąt milionów Irańczyków ruszy do urn wyborczych, by wybrać następcę najbardziej kontrowersyjnego prezydenta w historii Islamskiej Republiki Iranu. Ustępującemu Mahmudowi Ahmadineżadowi zarzucano, że śmiał myśleć o reformach polegających na ograniczeniu roli szyickiego kleru w rządzeniu Iranem, tymczasem wiele wskazuje na to, że kolejnym prezydentem ma szanse zostać osoba duchowna. Można nawet zażartować, że będzie to kandydat "duchowny do kwadratu"…

Hassan Rouhani (nazwisko „Rouhani”, po persku tłumaczy się dosłownie jako „duchowny”) pozostał jedynym kandydatem obozu reformistów po wycofaniu się z wyścigu prezydenckiego Mohammada Rezy Arefa. Z dotychczasowych sondaży wynikało, że obaj kandydaci cieszą się co najmniej kilkunastoprocentowym poparciem rodaków. Tymczasem opinie zebrane po debatach prezydenckich pozwalają przypuszczać, że poparcie dla reformistów, łącznie, może przekroczyć nawet pięćdziesiąt procent. Oznaczać to będzie zwycięstwo już w pierwszej turze, biorąc pod uwagę fakt, że Aref strategicznie wycofał się z wyścigu, wyrażając jednocześnie nadzieję na zwiększenie szans na zwycięstwo Rouhaniego.

Hassan Rouhani może się okazać kandydatem całkiem przystępnym zarówno dla najwyższego przywódcy duchownego – Alego Chameneiego, Rady Strażników, jak i nieprzychylnie nastawionych do Iranu władz państw zachodnich. Rouhani jest jedynym kandydatem będącym mudżtahidem – uczonym w prawie muzułmańskim. Co równie istotne, stopień doktora zdobył na Uniwersytecie Kaledońskim w Glasgow. Kolejne atuty: Rouhani otrzymał poparcie ze strony byłych prezydentów Rafsandżaniego i Chatamiego, a w czasie dotychczasowej kariery polityczno-dyplomatycznej zajmował się, między innymi, negocjacjami w sprawie irańskiego programu nuklearnego na forum międzynarodowym.

Ruch reformistów, rozproszony po kontrowersyjnych wyborach w 2009 roku, jeszcze kilka miesięcy temu, wydawał się rozbity na kilkanaście słabych i wewnętrznie podzielonych frakcji. Tymczasem, na kilka dni przed wyborami, to kandydaci popierani przez środowiska zwolenników reform okazali się mocniejsi w debatach od faworyzowanych konserwatystów. Być może przesądzający - dodatkowy zastrzyk poparcia Rouhani otrzymał w chwili wycofania się Arefa, dzięki czemu na ostatniej prostej wyścigu wydaje się wyprzedzać najsilniejszych kandydatów konserwatywnych - Mohammada Baghera Ghalibafa i Saida Dżaliliego. Oczywiście są to tylko przypuszczenia i wnioski płynące z śledzenia mediów i podawanych przez nie informacji.


Tak, czy owak, nowy prezydent Iranu stanie przed trudnymi zadaniami związanymi m. in. ze zwalczaniem wysokiego bezrobocia wśród irańskiej młodzieży i podupadającą w ostatnich latach gospodarką.

Wyzwaniem w sensie międzynarodowym będą dalsze negocjacje nuklearne z Grupą 5+1 oraz ustabilizowanie relacji z Zachodem, co jest kluczem do zniesienia drakońskich sankcji na Iran i wznowienia współpracy gospodarczej. Nie ulega wątpliwości zatem, że piątkowy wybór dokonany przez Irańczyków może mieć również istotny wpływ na naszą codzienność w najbliższych miesiącach - ciekawe jak będą się kształtowały ceny paliw w Polsce?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...